Близнаците Луан и Албан Ахмети се најмладите жртви во тешката автобуска несреќа што се случи утринава во 2 часот во Бугарија, кога се запали автобусот на „Беса транс“ што се враќаше од Истанбул кон Скопје. Во несреќата загинаа 45 лица, од кои 12 деца, а седум се повредени и пренесени во болница и немаат сериозни повреди. На социјалните мрежи беа објавени фотографии од близнаците, за време на нивниот престој во Истанбул викендов, заедно со нивните родители.

Медиуми ја објавија листата на сите патници кои биле во автобусот, каде има и цели семејства. Сè уште не е познато кои од овие лица ја преживеале несреќата. Како што веќе потенцираа македонските власти, идентитетот на жртвите ќе се утврдува преку ДНК анализа.

Мемеди Кадри-1967

Широки Мухсин-1989

Љупчо Зафиров –

Луан Ахмети – 2017

Џихан Ахмети-1985

Албан Ахмети-2017

Авни Ахмети -1985

Ибраим Рустеми – 1967

Февзије Рустеми -1971

Алејна Амеди – 2000

Халиме Фејзулаху – 1971

Хамије Халити – 1970

Нермије Халити – 1968

Сумеја Брава – 1994

Наџије Абдуллоска – 1950

Албина Белули – 1998

Газменд Укали – 1994

Хатиџе Ислами – 1960

Меџиде Исени – 1958

Хамди Исени – 1962

Алмира Рамановска – 1984

Енис Рамановски – 1980

Рабија Сали – 1960

Зилија Мустафовска – 1973

Саде Мустафовски – 1971

Белма Јахи – 2014

Рамиз Јахи – 2001

Фикрије Исени – 1982

Аниса Исени – 2007

Разије Јахи – 2009

Анеса Мухаџери – 2004

Ергин Јахи – 2007

Омер Јахи – 2010

Ерда Мухаџери – 2006

Ајла Јахи – 2007

Сеније Јахи – 1986

Амиет Јахи – 1976

Медина Лутфиу – 1996

Лулзим Сулејмани – 1995

Схефија Османова – 1958

Аља Фера – 1998

Јехона Сали – 2000

Зулејха Јасхаровска – 2005

Елмедин Пајазитовски – 2005

Ѓула Јашаровска – 1972

Ѓулизарка Пајазитовска – 1973

Илмија Јашаровска – 1999

Ебип Пајазитовски – 1972

Висар Алити – 1998

Минир Јашаровски – 1971

Орхан Алити – 1976Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.