На Фејсбук во објавата на текстот „Сведоштво на очевидец: Сами сечевме делови од автобусот – со наши коли носевме луѓе во болница“, со коментар се јави пожарникарот Бобан Трпкоски од Тетово кој бил на лице место.

„Што не ги извадивте и оние кои беа заглавени и мртви внатре. Од неука и желба за помош ќе ги убиевте и живите. Балканска работа и балкански менталитет. После борба сите генерали. Дај веќе еднаш научете и оставете ја работата на професионалцит да си ја вршат. На снимката не видов ништо освен 500 луѓе кои нон-стоп пцујат и се прават стручни за се. Вака во Eвропа тешко господа“.  По ова се разви дебата со други читатели.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.