Антонио Молошоски на социјалните слики објави две фотографии кои ја отсликуваат неспособноста што владините институции ја покажаа и ја покажуваат во справувањето со пожарите.

На фготографиите се гледа како државата (не) се грижи и ги одржува авионите неопходни за гасење на пожари, а во исто време троши милионски суми за набавки нови возила во кои ќе се возат нејзините функционери.

Пожарите и неспособноста на власта во 2 слики:

 

1. Немаат 400.000 евра за сервис за противпожарните ер-трактори

 

2. Имаат речиси 2.000.000 евра за лизинг на 45 нови возила за владините функционери

 

📌 Во меѓувреме државата трпи огромни штети, луѓето и нивните имоти, како и животната средина – реагира Милошоски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.