Претседателката на здружението за ретки болести „Живот со предизвици“ Весна Алексовска, пациент со болест на Гоше предупредува дека повторно се дозволува паралелен увоз на лекови, кој може да доведе до загрозување на живот на пациентите со ретки болести.

Денес беше отворен тендерот за ретки болести. На истиот се појави новоформираната фирма од Албанија која ги понуди сите лекови и моментално се разгледува документацијата со цел да се донесе решение. Пациентите со ретки болести веќе имаат искуство со паралелен увоз на лекови каде се појавија фалсификати на лекови и многу несакани ефекти од терапија поради што и беше променет законот за паралелен увоз но не доволно за да се спречи истиот и да нема проблеми во иднина. Затоа денес пак се соочуваме со проблем кој може да доведе до загрозување на живот на пациентите со ретки болести. Апелираме до сите можни релевантни страни да не се дозволи паралелен увоз кој ќе доведе до загрозување на живот. Парите не смеат да бидат единствен фактор во донесување на одлуки. Од друга страна количините на лекови не се доволни за лекување на пациентите за година дена а во ребаланс на буџет не се испланирани дополнителни средства. Со ова се загрозува животот на ретките семејства во нашата земја.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.