Повреден е полицаец во судирите меѓу полицијата и протестантите кои ја пробија заштитната ограда пред  Собранието. Тој е  изнесен зад кордонот, кој се придвижува кон напред и десно. Претходно неколкумина ја искршија куќичката во која престојува обезбедувањето на законодавниот дом.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.