Маж на возраст од 38 години почина во универзитетската болница во Есен по едномесечна битка со коронавирусот по враќањето од Македонија во Германија, пренесува „Експрес“.

Повратникот со живеалиште во градот Нојс во покраината Северна Рајна Вестфалија немал претходни болести, соопшти портпаролот на округот Рајн-Крајс Нојс, Бенјамин Јозефс.

Кога влегол во Германија на 2 август човекот имал симптоми типични за корона, што го потврдил и тестот на кој бил позитивен. Болеста била толку сериозна што човекот од Нојс починал.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.