Него НАТО прелетов ме потсети да прашам: до каде е сервисирањето на ер-тракторите?!, пишува на Фејсбук политичкиот аналитичар Ивор Мицковски.

Со официјалниот почеток на НАТО „air policing“ мисијата во нашата земја, македонското небо и официјално стана дел од колективниот систем на Алијансата за воздушно патролирање.

Во рамки на настанот, вклучен е НАТО авион од типот Авакс Е-3А, задолжен за командување и контрола, ловци на грчкото воено воздухопловство од типот Ф-16 и владиниот авион Лирџет.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.