Поранешни видни членови на СДСМ изразуваат поддршка за протестот против францускиот предлог што ќе се одржи вечерва во 19 часот пред зградата на владата.

Членката на комисијата за борба против дискриминација и поранешна пратеничка на СДСМ, весна Бендевска, на социјалните мрежи порача дека ќе излезе на протестот за да изрази протест против, како што истакнува, лакрдијата што го повредува нејзиното лично граѓанско право на самосвест за национална припадност, посебност, нејзиниот мајчин јазик и историјата на нејзиниот народ, со коишто се гордее.

Свесно. Заради себе и својата совест, без калкулации за последиците. Моите идњали ми се поважни од се и ќе се борам за нив, до крај.

 

Апсолутно не ме допираат манипулативните повици на ниту една политичка партија или субјект.

 

Ова е моја лична потреба, моја лична борба. За да бидам Јас. За пред себе да сум чиста дека направив обид и не молчев. Без оглед на исходот.

 

И никој нема право да ми го спори моето право – порача Бендевска.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.