СОНК на денешната прес-конференција го изрази својот револт кон институциите одговорни што ги игнорираат нивните барања за зголемување на платите во образованието и градинките.

 

Според првиот човек на СОНК, Јаким Неделков, во сабота ќе бидат објавени заклучоците на Советот на СОНК како понатаму.

Неделков повтори дека ќе се искористат сите облици и можности за вработените во образованието и во градинката да земаат плати по колективен договор.

Неделков рече и дека не е исклучено организирање голем протест или штрајк.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.