Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција посочи дека дадени се насоки за да се нарачаат вакцини од руската Спутник 5.

Дали би нарачале од Спутник? Да, дадов насоки како што не информираа дека има капацитет за дополнителни 100 илјади да се направи од таму нарачка, истакна Заев.

Он додава дека „направени се нарачки и договори со се што постои од вакцина“.

Воспоставени се контакти се со цел процесот на вакцинирање да не прекине и да продолжи во предвидената динамика, вели Заев.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.