Поранешната претседателка на политичката партија ДОМ и поранешен пратеник во Собранието, Лилјана Поповска, со реакција на договорот Заев – Гаши и доделените функции на Алтернатива во новото мнозинство

-Претераа го! Колку грдо пазарење, зарем некој верува во прикаските за принципи и високи државни цели? – напиша Поповска на Фејсбук.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.