Интервјуто на македонскиот премиер Зоран Заев за БГНЕС стигна и до регионалните медиуми. За неговите изјави дека Бугарија е вистинскиот пријател на „Македонија“, а Југославија ги раздвоила, пишуваат и српските и босанските и хрватските медиуми.

„Заев им се подлизнува на Бугарија“, „Заев попаметен си кога молчиш“, се само дел од насловите кои осамнаа во регионот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.