Бугарскиот полковник Јордан Костадинов, пензиониран професор на бугарската Воена академија, кој по мајка е охриѓанец, во интервју за бугарска телевизија Костдинов објаснува со „многу жар и емоција“ за бугарскиот карактер на Македонија и за наводното уништување бугарски артефакти од Втората светска војна во земјава.

Со истата жар Костадинов се надева дека ќе дојде ден кога Бугарите ќе пеат „Од Черно Море до Охрид и од Дунав до Егеј един народ живее“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.