Бриселски „Политико“ утринава јавува дека на вчерашниот состанок на амбасадорите на ЕУ во Брисел наводно бил постигнат некаков компромис за да почне првата меѓувладина конференција меѓу Унијата и Македонија и дека Бугарија се согласила на тој „компромис“.

Според изјавата на висок дипломат на ЕУ за „Политико“, постигнатиот  компромис значи Бугарија да го признае македонскиот како еден од официјалните јазици и да го признае македонскиот идентитет. За возврат, Македонија ќе треба да ја признае ‘историската вистина’, како што е дефинирана од Софија и да признае дека има бугарски темели врз кои е создаден каков било македонски идентитет и официјален јазик.

Ако ова е „компромисот“, тогаш тоа се, всушност, најголемиот дел од бугарските барања. Големо прашање е дали македонската страна би ја прифатила „историската вистина“ презентирана од Софија, по општите негативни реакции во јавноста.

На Твитер за ова се огласи и Карл Билт.

„Добрите вести се дека ЕУ дипломатите го деблокирале почетокот на пристапните преговори со Македонија. Како и секогаш, во регионот имало комплексни историски прашања за решавање, овојпат со Бугарија“, напиша Билт.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.