„Бугарија и Cеверна Македонија во моментов пишуваат европска, евро-атлантска и братска историја што мора да остане за идните генерации“. Вака премиерот Зоран Заев за БТВ го коментира денешното гостување во Софија.

Иако неговата изјава ја започнува на македонски јазик, Заев, како и секогаш, се обидува да зборува и на странски јазик, овојпат – бугарски:

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.