Денеска се очекува нова препорака на здравствените власти околу рестриктивните мерки, со оглед на тоа што утре истекуваат забраните за движење од 20 до 05 часот и за работа на угостителските објекти.

Комисијата за заразни болести, врз база на податоците за епидемиолошката ситуација во земјава, на денешниот состанок, треба да процени дали треба да продолжат овие рестрикции и во кој период или ќе се оди на нивно ублажување или заострување.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.