Владата денеска ја донесе Уредбата со законска сила за изменување и дополнување на уредбата со законска сила за примена на Законот за внатрешни работи за време на вонредна состојба со која приправничкиот испит за полицајците приправници и за вработените со статус приправници се смета за положен.

На овој начин припадниците на МВР добиваат засилување од 544 полицајци и 100-тина инспектори кои ќе се распоредат на работни места во Министерството за внатрешни работи, и кои со целосни овластувања ќе можат да постапуваат.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.