Полицијата ги растури протестите пред Собранието. Откако кордонот полицајци тргна напред почна и да ги удира демонстрантите. Еден полициски службеник од зад грб удри човек кој потоа удри во кордонот и падна на земјата.

Само десетина минути потоа, полициски службеници приведоа младо момче, но го газеа и тој пискаше од болка. Дел од демонстрантите бараа од полицијата да не го гази и да го ослободи, но службениците не попуштија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.