По денешното барање за иземање на обвинителот Бурим Рустеми за случајот „ТНТ“ , покрај за него, кривична пријава е поднесена и за поранешната специјална обвинителка Катица Јанева.

Рустеми во својство на надележн обвинител за овој предмет и за Јанева поранешен за отворена истрага, прибирања на потребни известувања, презентација на докази и факти за сторено кривично дело.

Бранителите бараат да се изрече мерка претпазливост бидејќи сметаат дека двајцата обвинители постапиле спротивно на Законот за СЈО со намера да нанесат штета и да ги повредат праватана оштетените Тони Трајковски поранешен градоначалник на Гази Баба и Елисавета Најдовска во својство на инспектор.

Предметот „ТНТ“ за рушењето на комплексот „Космос“ е преземен предмет кој првично го започна некогашното СЈО.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.