Кандидатот за градоначалник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ за градот Прилеп, Борче Јовчевски победи уште во првиот круг и тоа со убедливо водство.

Јовчевски освои 22.196 гласови од пребројаните 100% на ДИК, додека против кандидатот од СДСМ, Горан Сугарески освои 14.655 гласови.

 

Според резултатите во Советот на општината најмногу советници освои ВМРО-ДПМНЕ, додека најмалку советници освоила Левица.

Советнички мандати Прилеп:

ВМРО-ДПМНЕ – 13
СДСМ – 10
ЛЕВИЦА – 2

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.