Состојбата во пожарите во малешевскиот регион е критична. Огнот гореше цела ноќ па мештаните заедно со противпожарните единици се обидуваа да спасат тоа што можеше да се спаси. Како што објаснуваат мештаните огнот брзо се шири бидејќи гори сува трева.

Најзагрозени се селата Нов Иственик и  Робовo.

Погледнете каква беше ситуацијата таму вчера.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.