Европската народна партија и изрази поддршка на сестринската партија ВМРО-ДПМНЕ, пред утрешниот Конгрес кој што ќе се одржи во Скопје.

На ВМРО-ДПМНЕ на утрешниот Конгрес им го посакуваме најдоброто. Сметаме дека партијата во следните неколку години ќе одговори на клучните предизвици, како борбата против корупцијата, владеењето на правото, економскиот развој, со цел земјата да продолжи по нејзиниот евроатлантски пат, стои во објавената поддршка на социјалната мрежа на Твитер од страна ЕПП.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.