Дваесет и двегодишно момче од Куманово е најмладиот меѓу денешните 37 починати од ковид-19. Според кумановската болница, момчето три дена се лекувало таму откако дошло многу доцна, со веќе развиена масивна пневмонија, пренесува „Сакам да кажам“. Пред 10-на дена било префрлено на Инфективната клиника во Скопје, каде и почина.

Момчето не било вакцинирано, но нема информации дали боледувало и од други хронични болести.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.