Во последните 24 часа во Македонија се направени 2.176 тестирања, а регистрирани се 361 нови случаи на Ковид-19 во:

-Скопје 164
-Куманово 17
-Тетово 12
-Прилеп 15
-Гостивар 16
-Штип 8
-Битола 4
-Велес 16
-Охрид 13
-Струмица 9
-Кавадарци 8
-Струга 5
-Кочани 9
-Кичево 10
-Гевгелија 2
-Неготино 4
-Делчево 6
-Дебар 7
-Крива Паланка 5
-Ресен 9
-Радовиш 4
-Берово 7
-Виница 1
-Валандово 2
-Македонски Брод 1
-Кратово 3
-Крушево 2
-Пехчево 2

Починати се 14 лица, шест пациенти од Скопје (55, 53, 80, 58, 61, 46г), еден од Куманово (75), двајца од Тетово (60 и 70г), еден од Прилеп (79г), еден од Охрид (55г), двајца пациенти од Струмица (73 и 69г) и еден пациент од Струга (77г). Од нив тројца се починати вон, останатите во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 2116 оздравени пациенти од:
-Скопје 1489
-Куманово 6
-Тетово 139
-Прилеп 19
-Гостивар 58
-Штип 8
-Битола 80
-Велес 45
-Охрид 3
-Струмица 55
-Кавадарци 35
-Струга 5
-Кочани 15
-Кичево 33
-Гевгелија 23
-Неготино 26
-Свети Николе 10
-Делчево 16
-Дебар 9
-Ресен 13
-Радовиш 5
-Берово 1
-Виница 6
-Пробиштип 4
-Валандово 3
-Демир Хисар 9
-Крушево 1

Досега во земјата се направени вкупно 430.182 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на Ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88.749, бројката на оздравени пациенти е 71.592, на починати е 2.696, а бројот на активни случаи изнесува 14.461.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.