Утринава во Гевгелија, починала мајката на специјалната обвинителка Катица Јанева.
Одговарајќи на новинарско прашање на прес конференцијата, обвинителката Вилма Рускоска
посочи дека тоа нема да влијае врз нивното барање за притвор за обвинителката, објави
Слободен Печат.
Катица Јанева беше уапсена во нејзиниот дом во Козле, од каде, во придружба на полицијата
беше однесена во СЈО, каде се вршеше претрес на нејзината работна просторија, а потоа беше вратена дома.
ОЈО на прес конференција соопшти дека доставило предлог за нејзин притвор.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.