Во последните 24 часа се направени 1715 тестирања, а регистрирани се 659 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-248, Куманово-18, Дебар-1, Штип-8, Прилеп-33, Тетово-40, Струга-39, Велес-33, Битола-46, Охрид-47, Кавадарци-14, Гостивар-21, Гевгелија-1, Струмица-2, Крива Паланка-4, Радовиш-3, Кочани-14, Демир Хисар-3, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Берово-11, Валандово-1, Виница-11, Делчево-5, Свети Николе-17, Кичево-4, Ресен-12, Неготино-21.

Починати се 23 лица, пет пациенти од Скопје (61, 61, 79, 84 и 68г), двајца од Штип (60 и 69г), четири од Струга (55, 57, 56 и 84г), четири од Битола (67, 59, 79 и 70г), тројца пациенти од Охрид (64, 70 и 65г), еден од Гостивар (72г), еден од Струмица (55г), двајца од Радовиш (73 и 81г), еден од Крушево (63г). Од нив тројца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови, соопшти Министерството за здравство.

Институтот за јавно здравје регистрира 774 оздравени пациенти од: Скопје-331, Куманово-140, Дебар-10, Штип-27, Прилеп-45, Тетово-11, Струга-28, Велес-41, Битола-28, Охрид-33, Гостивар-4, Гевгелија-3, Струмица-6, Крива Паланка-7, Радовиш-1, Кочани-8, Пробиштип-4, Демир Хисар-6, Македонски Брод-3, Валандово-1, Виница-4, Делчево-1, Свети Николе-16, Кичево-11, Ресен-5.

Вкупната бројка ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 67968, бројката на оздравени пациенти е 43646, на починати е 1924, а бројот на активни случаи изнесува 22398. Од вчера се евидентираат два контролни теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 29449, активни 10767
• Куманово 4010, активни 778
• Дебар 504, активни 128
• Штип 2876, активни 515
• Прилеп 3372, активни 1032
• Тетово 4110, активни 1100
• Струга 1638, активни 490
• Велес 2211, активни 707
• Битола 2419, активни 975
• Охрид 1826, активни 624
• Кавадарци 1452, активни 584
• Гостивар 2841, активни 1121
• Гевгелија 828, активни 277 (63 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 142 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1845, активни 574
• Крива Паланка 483, активни 146
• Радовиш 469, активни 120
• Крушево 143, активни 74
• Кочани 1331, активни 261
• Пробиштип 387, активни 90
• Демир Хисар 211, активни 69
• Македонски Брод 184, активни 40
• Пехчево 108, активни 21
• Берово 423, активни 125
• Валандово 231, активни 66
• Виница 397, активни 139
• Делчево 537, активни 265 (154 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 169, активни 46
• Свети Николе 910, активни 223
• Кичево 1370, активни 451
• Ресен 526, активни 215
• Неготино 708, активни 375 (103 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1715 теста се преку: ИЈЗ-546, ЦЈЗ Скопје-33, Авицена-301, Биотек-215, МАНУ -183, Клиника „Жан Митрев” -78, Систина со PCR метода -186, лабораторија Лаор –81, ЦЈЗ Битола-43, Инфективна клиника-2, Синлаб-9, ЈЗУ (рапид тест) -38. Досега во земјата се направени вкупно 348.795 тестирања на Ковид -19, стои во соопштението.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.