Во последните 24 часа, регистрирани се 5 нови случаи на Ковид-19 од направени 2.531 тестирање, пријавено е едно починато лице и 86 оздравени пациенти, информира Министерството за здравство повикувајќи се на податоците од Институтот за јавно здравје.

Починато е едно лице од Виница (76) во болнички услови.

Од петте новозаразени, од Скопје се 2, Велес, Кавадарци и Берово – по 1.

Од 86-те оздравени пациенти, од Скопје се 31, Куманово и Прилеп – по 12, Тетово – 7, Гостивар и Охрид – по 6, Битола – 3, Крива Паланка, Демир Хисар и Кратово – по 2, Велес, Кичево и Виница – по 1.

Направени се 2.531 тестови преку: ИЈЗ-303, ЦЈЗ Скопје-36, ЦЈЗ Битола-35, ЦЈЗ Прилеп-15, ЦЈЗ Тетово–13, ЦЈЗ Куманово–21, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-1, Институт за микробиологија–0, МАНУ-52, Жан Митрев (Филип Втори)-57, Авицена-149, Биотек-143, Систина-75, лабораторија Лаор-154, Синлаб-25, Ремедика-13, Плодност–53, Генеа–6, Никоб лаб-417, ВФВ Медикал-11, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 950.

Досега во земјата се направени вкупно 881.870 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.689, бројката на оздравени пациенти е 150.063, на починати е 5.485, а бројот на активни случаи изнесува 141.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68669, Активни 60
Куманово 8882, Активн 10
Прилеп 8327, Активн 6
Тетово 7249, Активн 14
Битола 6306, Активн 5
Велес 5474, Активн 4
Гостивар 5181, Активн 1
Кавадарци 5155, Активн 2
Охрид 5019, Активн 11
Штип 4960, Активн 1
Струмица 4120, Активн 6
Струга 2981, Активн 0
Кочани 2792, Активн 0
Кичево 2596, Активн 13
Гевгелија 2195, Активн 0
Неготино 2184, Активн 0
Свети Николе 1524, Активн 1
Ресен 1234, Активн 0
Крива Паланка 1227, Активн 2
Радовиш 1161, Активн 0
Берово 1031, Активн 2
Делчево 973, Активн 0
Дебар 942, Активн 1
Виница 886, Активн 0
Пробиштип 789, Активн 0
Валандово 667, Активн 0
Богданци 494, Активн 0
Крушево 490, Активн 0
Демир Хисар 400, Активн 0
Демир Капија 396, Активн 0
Кратово 377, Активн 1
Македонски Брод 359, Активн 1
Пехчево 268, Активн 0
Македонска Каменица 249, Активн 0
Дојран 132, Активн 0

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.