Обвинителстовото побара ефективен притвор и за обвинетиот Тони Јакимовски.Неговата одбрана пак смета дека за тоа  не постојат основи затоа што со изречените мерки на претпазливост Јакимовски до сега уредно и навремено ги исполнуваше .
Според одбраната тој не дал основ за сомнеж да се даде во бегство.

Сакам да го реафирмирам ставот на одбраната – за сите дела за кои се осудени беше побарана екстрадиција и сите судски истанци во земјата каде се затекнати одлучија дека не постојат услови за нивна екстрадиција од причини што претседателот на републиката со акт на милост ги ослободил од кривична одговорност и кривично гонење-нагласуваат бранителите на обвинетите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.