По првиот круг на локалните избори кои вчера се одржаа во Македонија, ВМРО ДПМНЕ и коалицијата за Обнова на Македонија победи во 21 општина, покажува извештајот на аналитичкиот центар на партијата.

Победата на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за „Обнова на Македонија“ споредено со листата на советници на коалицијата предводена од СДСМ е над 50.000 гласови во корист на ВМРО-ДПМНЕ. Според аналитичкиот центар на ВМРО ДПМНЕ тие освоиле најголем број гласови на советничките листи во вкупно 40 општини.

Вториот круг од изборите е на 31 октомври.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.