По новинарката Јадранка Костова која изјави дека на 1 јули и истекол авторскиот договор со 1ТВ и повеќе не оди таму на работа, денеска а1.он објави дека телевизијата ја напуштаат водечките новинарски имиња кои имаа авторски емисии на медиумот.

Според изјавата дадена на а1 он Кабранов нема да продолжи да доаѓа на работа од здравствени причини, Ордановски не одговорил на нивните повици, а Борјан Јовановски требало да го продолжи договорот во септември, но сега не знае дали тоа ќе го стори. Тој смета дека не учествувал во бранењето на интересите за рекет и слични дела.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.