На предлог на ДУИ, Јетон Акику, е назначен за директор на Агенцијата за електронски комуникации, регулаторното тело кое ја регулира работата на операторите на мобилната и фиксната телефонија, како и ТВ-сигналите.

Медиумите на албански јазик соопштија дека за прв пат на чело на АЕК е назначен Албанец, по претходен договор помеѓу владините коалициони партнери СДСМ и ДУИ.

Инаку досега Сашо Димитријоски беше директор на оваа агенција. Акику претходно работел во НЛБ Банка.

Инаку АЕК своето финансирање во најголем дел го обезбедува од наплатата од работењето на Телеком и А1 ВИП.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.