Владимир Пивоваров, националниот координатор за гранично управување во емисијата „25 минути“ на ТВ24 изјави дека и граѓаните, требало да ја проверат лиценцата на автобусот.Според него вината може да се гледа и во граѓаните кои требале да ја проверат лиценцата на автобусот.

Дали некој од граѓаните побара, праша дали ова возило со кое патуваат има интербус дозвола. Верувам дека не. Одговорност имаат и граѓаните, како што имаат и институциите, дополни Пивоваров. – вели Пивоваров.

На прашањето на новинарите дали смета дека треба да ги побараш сите документи од агенцијата, за што е се надлежни институциите, тој вели дека токолку тој е во таа ситуација ќе се заинтересирал која е таа агенција.

На прашањето кога влегува во такси возило дали прво бара да му покаже дали ги има сите потребни документи, Пивоваров одговара:

Тоа е нашиот менталитет. Јас кога влегувам во такси барам тоа да е лиценцирано такси баш поради мојата лична безбедност, истакна Пивоваров.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.