Во своето гостување во дневникот на „1ТВ“, претседателот на НСДП и еден од коалиционите партнери на СДСМ и Заев зборуваше за замената на Тевдовски и за преземањето на министерската функција од страна на Заев при што кажа дека мора да се знае дека Тевдовски е автор на економската програма на СДСМ која е чисто левичарска.

Тевдовски настапи јасно уште во предизборието, како министер уште пожестоко инсистираше дека тежината на реформите треба да се определи правилно, дека од богатитете треба да се одземе и да се даде на посиромашните. Тоа е чисто левичарски пристап, се прашувам да сега да нема некоја идеолошка разлика кога се знае дека економијата ја води еден претставник на бизнис секторот, крупниот капитал, тој судар беше тивок, латентен во самата влада, истакна Петковски.

Според Петковски, повеќе од очигледно е дека министерот Тевдовски не ги исполни очекувањата на Зае и зошто Заев се нафати да го води тој ресор во овој момент останува само да претпоставуваме.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.