Поранешниот вицепремиер, Владимир Пешевски, денеска одговараше на прашања за случувањата од 2017 година.

Пешевски истакна дека не му е познато дека обвинетите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски на каков било начин биле поврзани со протестите.

Протестите беа резултат на случувањата во тој период. Ги организираа разни граѓански здруженија. ВМРО-ДПМНЕ ги поддржуваше протстите, но немаше формална партиска одлука за такво нешто – објасни Пешевски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.