Откако во јавноста се појави информација дека претседателот Драги Ѓоргиев, кој на име хонорар за својата активност во Комисијата добил некаде околу 80 илјади евра, а останатите членови исто така добивале големи суми на пари, следуваа бурни реакции во јавноста.

Адвокатот Драган Пешевски на Фејсбук пишува:

За 80.000 евра е ку*вински да ја продадеш татковината…, исто и за 100.000 иљади, двеста, триста…, е сеа за милион ако си речеш па тука више може да се размисли пак си ку*ва ама сакаш да се претставуваш ко елитен ескорт… Срам да ти е академику!!!

Околу 35 до 40 илјади евра добиле Љубица Спасковска, Петар Тодоров и Љупчо Ристески, меѓу и 20 и 25 илјади евра добиле Александар Литовски и Дарко Стојанов.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.