Најлоши 100 дена на една Влада на Република Македонија во историјата, пишува на својата Фејсбук страница пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Жаклина Пешевска.

100 дена Влада – Резултат 0!

100 дена Влада на загуби!

За само 100 дена добивме вето на патот кон ЕУ поради нивниот договор за “пријателство и добрососедство” со Бугарија кој на дело се покажа дека ниту е пријателски ниту е добрососедски туку напротив создава проблеми кои досега ги немавме.

– Во овие 100 дена, Македонија влезе во економска рецесија.

– Во овие 100 дена, земјоделците сe по улиците, тутунот има цена по колограм како една кутија цигари, а лозарите го оставија грозјето да скапува необрано поради ниската цена за откуп.

– Во овие 100 дена, видовме хаос во здравствениот систем затоа што се нема ниту план ниту визија за справување со пандемијата.

И има да се редат многу неуспеси во овие 100 дена и слободно може да се каже дека овие 100 дена се најлоши за една Влада во историјата на Република Македонија!, пишува во својата објава Пешевска.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.