На денешен ден во 2019 година, Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ беше примена за членка на Организацијата на жени на Европската народна партија (EPP Women), со што се потврдија европските аспирациите на ВМРО-ДПМНЕ, истакна претседателката на УЖ на ВМРО-ДПМНЕ, Жаклина Пешевска.

Воедно, ова е признание за придонесот на жените во креирањето на политиките. БЛАГОДАРНОСТ ДО СЕКОЈА ЕДНА ЧЛЕНКА НА УНИЈАТА НА ЖЕНИ ЗА СВОЈОТ АНГАЖМАН, пишува Пешевска на Фејсбук.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.