Претставниците на ПЕС ја повикаа ЕУ да го направи одлучувачкиот чекор и да донесе одлука за старт на преговорите што ќе значи признание за реформите, но и порака до регионот дека тешките одлуки се влог во подобра иднина, соопшти премиерот Зоран Заев преку „Фесјбук“.

Ако ЕУ го загуби кредибилитетот во регионот тогаш се отвора простор за влез на трети страни кои не се залагаат за демократски вредности. Досега реформите во Северна Македонија се завршени 100%, а поддршката за ЕУ во земјата е се уште е на високи 83% од граѓаните, напиша Заев.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.