Во однос на битката против корупцијата и криминалот исвоевидното релативизирање на премиерот Зоран Заев, претседателот Стево Пендаровски, во интервју за Трилинг, вели дека се помалку ќе имаат шанси да се повикуваат на „времето на Груевски“.

– Ние сме во петта година како нова политичка структура е на власти веќе не смееме воопшто да го споменуваме времето од режимот на Груевски. Тоа помина, постапките си течат, во тој дел јас не сум задоволен, како течат некои постапки, бидејќи некои и воопшто не течат, додава претседателот Пендаровски во интервју за емисијата Трилинг која беше последна за оваа сезона

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.