Претседателот Стево Пендаровски на вчерашната прес-конференција беше најавен како „Стево Црвенковски“, по што и самиот тој изреагира, па грешката беше исправена.
Пендаровски вонредната состојба ја продолжи уште 14 денови.

Причина за ваквата одлука е потребата од имплементирање на економско-социјалните мерки, за ублажување на последиците од пандемијата – рече Пендаровски, додавајќи дека одлуката за времетраење на новата вонредна состојба не е поврзано со датум за изборите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.