Претседателот Стево Пендаровски смета дека е легитимно со двотретинско мнозинство во Собранието да се промени Преспанскиот договор и потврди дека во НАТО не постои механизам со кој Македонија би можела да биде исфрлена ако си го врати името.

Пендаровски во „Само интервју“ на Канал 5 ја објаснува разликата меѓу НАТО и Европска унија во однос на (не)можноста за одземање на членството по 9:22 минути од почетокот на снимката:

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.