Претседателот Стево Пендаровски, изјави дека нашата земја е благодарна на пријателска Србија за навремената помош во спречувањето на последиците од пандемијата на вирусот корона, особено во процесот на вакцинирање.

„Србија направи се што е во нејзина моќ да ни помогне и ние знаеме како да го цениме тој пријателски гест и нема да го заборавиме“, истакна Пендаровски во интервју за белградска Политика.

Одговарајќи на прашањето дали Македонија има право да лобира за независност на т.н. Косово, имајќи ја предвид изјавата на вицепремиерот на Македонија дека тој му рекол на министерот за надворешни работи Бујар Османи пред неговото патување во Шпанија дека приоритетна задача е да се признаат т.н. Косово, Пендаровски рече дека Македонија е посветена на добрите односи со Приштина.

Пендаровски додаде дека на тој начин Скопје ги исполнува своите национални интереси, но придонесува и за зајакнување на регионалната соработка, што, според него, е и надворешен политички приоритет на Србија.

Сепак, Пендаровски смета дека лобирањето и натамошното признавање на Косово е „внатрешно прашање“ на Приштина.

Според него, Македонија нема отворени проблеми со Србија, но не престанува да биде удар на другите соседи.

Пендаровски потсети дека 30-годишниот спор со Грција е решен со Договорот од Преспа, но посочи дека Македонија сега е на удар од Бугарија, која, како што рече, „го напаѓа нејзиниот идентитет и јазик, спуштајќи ја рампата кон Македонија на патот кон европската интеграција “.

Пендаровски посочи дека македонскиот идентитет и јазик не се и не можат да бидат предмет на какви било преговори.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.