Стево Пендаровски, претседател на Република Македонија во своето гостување во емисијата „Само Вистина“ потенцира дека според него не треба да се укине техничката Влада односно треба да има ако сакааат политичките партии да имаат фер и демократски избори.

-Јас не мислам дека треба да се ослободиме од техничка Влада. Јас како партија на власт не би се осмелил во унилатерално менување или бришење на таа техничка влада се додека опозицијата нема верба дека ти на власт ќе направиш фер и демократски избори, сосема небитно што вели ОБСЕ и ОДИХР.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.