Границите наши не се затворени. И да бидат тотално херметички затворени нема да бидат никогаш затворени ниту во време на војна за лекови, за енергенси и за продукти, животни продукти – намирници, така што нема никаква дилема, истакна вечерва претседателот Стево Пендаровски по седницата на Советот за безбедност.

– Да спомнам стара една ситауција од 1992 и 1994 година. Двапати бевме блокирани од Грција. Целата јужна граница беше херметички затворена, не и за лекови. Беше за енергенси, но не и за лекови, додаде Пендаровски, одговарајќи на новинарско прашање

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.