Претседателот Стево Пендаровски прашан дали би ја продолжил вонредната состојба која е на сила вели дека доколку денеска треба да ја донесе сигурно би донел одлука за продолжување гледајќи ги постоечките параметри за ширење на заразата.

-Ако денеска ми ги презентираат истите параметри надлежните институции и ако денеска треба да донесам одлука таа ќе биде продолжена за уште 30 дена.

Вонредната состојба истекува на 16 април.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.