Пазарџиите од Шуто оризари секој ден се соочуваат со закани, казни и притисоци, објави телевизија Алфа. Тие се жалат дека градоначалникот Курто Дудуш не престанувал да ги уценува и да се изживувал врз нив. Велат дека во предизборие, сакал да купи повеќе гласови, во спротивно ќе им ги одземел тезгите од каде го ваделе лебот.

Ова е веќе дивеење од него, предизборно се пазари со нас, се пожалија пазарџиите пред нашата камера, кои сакаа да останат анонимни.

Поразителните политики кои ги води градоначалникот на општина Шуто Оризари, не престануваат се жалат пазарџиите. Велат отишол и до таму што почнал да удира и по нивните џебови и тоа од 50 евра па нагоре поради погрешно поставен штанд.

Според сведочењето на пазарџиите, градоначалникот без срам и перде ги свикал во општина и јавно им се заканил дека мора да гласаат за него на претстојните избори.

Ова е само уште еден пример за праксата што власта ја спроведува во континуитет за притисок врз гласачите, посебно кон Ромите, велат тие. Екипата на Алфа била во Општината, но градоначалникот не беше таму.

За самоволното и каубојско функционирање на градоначалникот Курто Дудуш, доказ е и неговата постапка каде ги казнува само дел од пазарџиите, а останатите може слободно и на улица да продаваат, зашто зад нив стоеле високи претставници од власта. Тие велат дека нема да попуштат, и дека нема да дозволат да се врши притисок врз нив, особено не сега за време на предизборие.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.