Пописот итно да се одложи до јуни или на неодредено време, предлага Демократскиот сојуз и бара подршка од сите политички партии. Влошената епидемилошка состојба, ширењето на вирусот, големиот број заразени, исполнети здраствени капацитети, немањето вакцини и опасноста од бојкот се дел од причините за одложување на најголемата статистичка операција.

Павле Трајанов предупредува дека доколку тоа не се стори пописот нема да биде успешен а резултатите ќе дадат искривена слика на состојбите, посебно на оние за вкупниот број на населението и нивната етничка припадност.

И ВМРО-ДПМНЕ е за итно одложување на пописот бара и ВМРО-ДПМНЕ, и бараат прво имунизација на попишувачите.
Пописот ќе биде и една од темите на тет-а-тет средбата што во понеделник треба се случи меѓу Заев и Мицкоски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.