Разочарување од она што се случува со СЈО е мал збор – рече Павле Богоевски, поранешен пратеник и предводник на Шарената револуција. Смета дека и со новиот предлог закон за Јавно обвнителство многу прашања поврзани со истрагите на СЈО ќе чекаат одговор.

Тој вели дека никогаш не зажалил за битката на улица, бидејќи се бореле за вредности за кои верувале дека ќе им ги донесе одредена институција, со која раководеше одредено лице, притоа мислејќи на СЈО и Катица Јанева. Тука Богоевски коментира дека разочарување е мал збор за она што тој го чувствува во моментов, а верува и дека истото чувство го имаат многумина од луѓето кои протестираа со Шарената револуција.

-Вистинскиот збор е одвратно чувство – коментира тој.

Целиот разговор со Богоевски погледнете го во видео-разговорот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.