„Денес македонскиот премиер Зоран Заев се сретна со луѓе во Софија кои не се важни“. Ова го рече лидерот на „Има таков народ“ Слави Трифонов за време на состанокот со студенти во Пловдив, јави дописникот на БГНЕС.

„Денес, Зоран Заев се состана со Бојко Борисов и Корнелија Нинова. Ова е негово разбирање“, додаде Трифонов, нагласувајќи: „Тој (Заев) мораше прво да ги види претседателот и премиерот“.

Слави Трифонов рече дека РСМ не може да започне преговори без да го исполни потребното.

„Сè додека Бугаринот не е спокоен во врска со историјата, што претставува РСМ, нашето мислење ќе биде исто како и на сите Бугари“, додаде тој.

Заев ја започна својата посета на Софија со средба со Бојко Борисов во седиштето на ГЕРБ. После тоа, македонскиот премиер беше примен од лидерот на БСП, Корнелија Нинова и дури потоа отиде на разговори во Советот на министри со привремениот премиер Стефан Јанев. Официјалниот дел од неговата посета заврши во Претседателството, каде беше примен од Румен Радев.

Новинарот на БГНЕС појасни дека „Има таков народ“ одбиле средба со Заев. Самиот премиер призна дека тоа се должи на обврските поврзани со нивната изборна кампања.

Слави Трифонов не одговори директно на прашањето каква одговорност ќе преземе во иднина.

И партијата „Движење за права и слободи“, од чии редови доаѓа главниот набљудувач за РС Македонија од Европскиот парламент, Илхан Ќучук, одбиле да се сретнат со премиерот Заев за време на неговата работна посета на Софија.

Заев соопшти дека побарал средба со 4 партии, како знак за добра волја и пријателство, но од „Има таков народ“ и ДПС откажале средба со објаснување дека се зафатени со предизборни активности.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.