„Одвојување на партијата од државата”, беше една од главните пароли на опозицискиот СДС и Заев. Истата постојано ја верглаа и нивните соросови платеници и покрај паролата ,,Правда Секому, Амнестија Никому”, „одвојувањето” им беше една од главните мантри. Истите новинари и камермани кои ја чекаа Горде да излезе од службено возило на партиски собир, сега поставени пред штабот на СДС во кој се одржува партиски ЦК не видоа никаква злоупотреба на тоа што сите партиски функционери си беа дојдени со државни возила, плус возач, а тие по ербап и со обезбедување! Да не беше новинарот Фуркан Салиу, македонската јавност немаше да знае како во пракса функционира одвојувањето на партијата од државата!!!, напиша Александар Пандов на фејсбук.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.